Տաթևի վանական համալիրի Օժանդակ և տնտեսական կառույցների հյուսիս-արևմտյան մասնաշենքի վերականգնում և թանգարանի վերածում
Նախագծի մշակմանը նախորդել են Օժանդակ և տնտեսական կառույցների համալիր պատմաարխիվային, երկրաբանական, երկրաֆիզիկական և հնագիտական հետազոտություններ։ Կատարվել են կառույցի սեյսմիկ հաշվարկներ և կրող կոնստրուկտիվ տարրերի տեխնիկական վիճակի ուսումնասիրություններ։
13 –րդ դարի նշանավոր պատմիչ Տաթևի վանական համալիրի եպիսկոպոս Ստեփանոս Օրբելյանի վկայությամբ 9-րդ դարի վերջերին Տաթևի վանական համալիրում Հովհաննես 3-րդ եպիսկոպոսը Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին, Սյուն-Գավազանը և պաշտամունքային այլ կառույցներ շինելուց բացի շինում է՝ նաև բազմաթիվ տնտեսական կառույցներ` կացարաններ, սեղանատներ, արհեստանոցներ և մթերանոց-պահեստներ։
Այս կառույցներից Հյուսիս-արևմտյան հատվածը իրականացվել է հարթ տեղանքի վրա վանքի հյուսիսային և արևմտյան պարսպապատերին կից: Հյուսիսային պարպապատի երկարության կեսից ավելի տարածքը զբաղեցրել է ձիանոցը։
Կառույցի ծածկերը թաղակապ են։ Տանիքները հարթ ու հողածածկ։ Հողածածկ են եղել նաև հատակները, որոնց մեծ մասը 1980–ական թթ. երեսապատվել են գրանիտե սալիկներով։ 18-րդ դարի երկրորդ կեսին Աստապատցի Աբրահամ եպիսկոպոսը ձիանոցի վրա դպրոց է կառուցում, որը գոյատևում է մինչև 19-րդ դարի վերջերը։
Օժանդակ և տնտեսական կառույցներին և հարակից պարսպապատերին ու աշտարակներին մեծ վնասներ է պատճառվել 1931թ. –ին տեղի ունեցած Զանգեզուրի երկրաշարժը, ինչի հետևանքով կառույցների վրա մեծ ճաքեր են առաջացել։ Ամբողջությամբ փլուզվել է հյուսիս-արևմտյան աշտարակը։ Մոտ 55 տարի անց 1985–1986թթ. մշակվել է մասնաշենքի վերականգնման նախագիծը ըստ որի կատարվել են փլուզված ու կանգուն մնացած կառույցների հիմքերի, պատերի, թաղերի կամարների ու տանիքի ամրակայման և ուժեղացման լուծումներ։
2013-2014թթ ուսումնասիրությունների ընթացքում բացահայտվել է, որ 1980-ական թվականին կատարված վերականգնման աշխատանքները իրականացվել են ոչ լրիվ ծավալով և նախագծային լուծումներից շեղումներով։ Մասնավորապես, շինությունների հողածածկ տանիքները գտնվում էին խիստ անբավարար վիճակում՝ տանիքից ջրերը հիմնականում հեռանում էին քարե կոնստրուկցիաների միջով, քայքայում դրանք և առաջացնում վտանգավոր վնասվածքներ։ Բացի այդ, պարզվել է, որ ձիանոցի կտուրի ծածկի շերտերի մեջ 1980-ական թվականների աշաատանքների ընթացքում առանց որևէ կոնսերվացիայի հողով և խիճով ծածկվել են 18-րդ դարի դպրանոցի հիմնամասերը:
Հաշվի առնելով բազմակողմանի ուսումնասիրությունների արդյունքները և ելնելով ներկա իրավիճակից ներկայացված նախագծով նախատեսվել է և 2017-2019թթ վերականգնման աշխատանքների ընթացքում իրականացվել են`
• Տանիքների հատվածում հողածածկույթի հեռացում, թաղերի քարաշարքերի մաքրում և ամրացում:
• Ձիանոցի տանիքին 18-րդ դարի դպրանոցի մշակութային շերտի հիմնամասերի ամրացում և կոնսերվացիա:
• Կառույցի հիմքերը խոնավությունից զերծ պահելու համար դրանց կից բազալտե սալվածքների իրականացում։
• Պատերի քարերը ներսից և դրսից աղադաջվածքներից մաքրվում են և ջրակայունացվում, քարաշարքերի կարանախցվում։

Реставрация северо-западного корпуса подсобных хозяйственных построек Татевского монастырского комплекса и превращение в его в музей.
Разработке проекта предшествовало комплексное историко-архивное, геологическое, геофизико-археологическое исследование подсобных хозяйственных построек. Проведены исследования технического состояния несущих конструктивных элементов, сейсмические расчеты.
По свидетельствам известного историка 13 века Степаноса Орбеляна, епископа Татевского монастыря в конце IX века епископ Иоанн III помимо церквей Св. Погос-Петроса, Колонны-Гавазан и других религиозных построек, возвел также хозяйственные и жилые постройки: кельи, трапезные мастерские , кладовые. Северо-западная часть этих построек была восведена на ровной площадке у северо-западных стен монастыря. Более половины длины северной стены занимала конюшня.
Перекрытия здания сводчатые. Кровли плоские, засыпаны землей. Полы также были засыпаны землей, большая часть которой была покрыта гранитовыми плитами сделана в 1980-х годах. Во второй половине 18 века епископ Астапатский Авраам построил школу на конюшне, которая просуществовала до конца 19 века.
В 1931 из-за зангезурского землетрясения сильно пострадали хозяйственные постройки,крепостные стены и башни, на конструкциях образовались большие трещины. Полностью обрушилась северо-западная башня. Примерно 55 лет спустя, в 1985-1986 гг. был разработан проект реставрации , согласно которому были выполнены усиление и укрепление фундаментов, стен, сводов конструкций и кровли обрушившихся конструкций.
В ходе исследований 2013-2014 гг. было выявлено, что реставрационные работы, проводившиеся в 80-е годы прошлого века, выполнены не полностью, с отклонениями от проектных решений. В частности, земляные крыши зданий находились в очень плохом состоянии, вода с кровли уходила в основном через каменные конструкции, размывая их, вызывая опасные повреждения. Помимо этого выяснилось, что в 80-е годы фундамент школы 18-го века был засыпан щебнем и закрыт в кровельных слоях конюшни без какой-либо консервации.
С учетом результатов комплексных исследований, исходя из текущей ситуации, в проекте были предусмотрены и в процессе рставрационных работ 2017-2019гг были реализованы: