Տաթևի վանական համալիրի Սուրբ Պողոս Պետրոս եկեղեցի
Սուրբ Պողոս Պետրոս եկեղեցին կառուցվել է 895-906թթ նախկինում գոյություն ունեցած Սուրբ Խաչ եկեղեցու տեղում, Հովհաննես 3-րդ եպիսկոպոսի նախաձեռնությամբ: Եկեղեցին բացառիկ տեղ է զբաղեցնում միջնադարյան հայկական ճարտարապետության մեջ: Եկեղեցու գմբեթը կրող համակարգի արևելյան երկու հզոր սյուները, որոնք նվիրված են Սուրբ Պողոս և Սուրբ Պետրոս Առաքյալներին, կանգնած են ազատ, իսկ արևմտյան կողմի` գմբեթը կրող մյուս երկու մույթերը ներառված են ավանդատների պատերի անկյունային հատվածներում: Նման կոնստրուկտիվ համակարգի և այդպիսի ներքին տարածության կազմակերպման չենք հանդիպում որևէ այլ հայկական եկեղեցում:
Եկեղեցու արտաքին հարդարանքը զուսպ է: Զարդաքանդակներով երիզված են միայն պատուհանների և խորշերի վերնամասերի կլորավուն հատվածները և թմբուկը: 930թ հրավիրված վարպետների կողմից նկարազարդվել են եկեղեցու պատերը: Այժմ այդ որմնանկարներից միայն երկու փոքր հատվածներ խիստ քայքայված վիճակում պահպանվում են խորանի և հյուսիսային պատի վրա: 1138թ Գանձակի մեծ երկրաշարժից եկեղեցու գմբեթն ու թմբուկը ամբողջությամբ փլուզվել են և Հակոբ Ճահակեցի ճարտարապետի կողմից վերականգնվել 1200-ական թվականներին: Եկեղեցին երկրորդ անգամ ծանր վնասվածքներ է ստանում 1931թ Զանգեզուրի երկրաշարժի հետևանքով և մոտ կես դար մնացել կիսավեր: Այդ ընթացքում եկեղեցին մանրամասն ուսումնասիրվել և չափագրվել է հնագետ Յակոբսոնի, ճարտարապետներ Աղաբաբյանի, Արզումանյանի և Անանյանի կողմից, որի ղեկավարությամբ 1981թ կազմվեց եկեղեցու վերանորոգման նախագիծը: Այդ նախագծով վերականգնման աշխատանքներն ավարտվել են 1988թ: Կատարվել են մեծածավալ վերականգնողական աշխատանքներ եկեղեցու ամբողջացման ուղղությամբ, սակայն հարկ է նշել, որ դրանցից հետո շարունակվում էր եկեղեցու քայքայման գործընթացը անորակ շինարարական աշխատանքների հետևանքով: Հատկապես մտահոգիչ է ծածկերի անբավարար վիճակը, ինչի հետևանքով տեղի է ունենում անձրևաջրերի ներթափանցում եկեղեցու սրահ:
Հիմնվելով Սուրբ Պողոս Պետրոս եկեղեցու վերաբերյալ պատմական աղբյուրներին, արխիվային նյութերին, ինչպես նաև տեղում կատարված ուսումնասիրություններին 2014-2016թթ մշակված վերականգնման նախագծում ներառվել են հետևյալ մի շարք առաջարկները, մասնավորապես`
- Եկեղեցու հիմքերը խոնավությունից զերծ պահելու նպատակով շրջակայքում արտաքին անձրևաջրերի հեռացման կազմակերպում` գետնի նիշի փոփոխումով, եկեղեցու պարագծով սալվածքի և եկեղեցու հյուսիս արևմտյան կողմում տեղական դրենաժի կազմակերպմամբ
- Եկեղեցու հիմքերի ամրակայում, արևելյան առանձին կանգնած մույթերի հիմքերի միմյանց կապակցում
- Սուրբ Պողոս Պետրոս և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցիների հպման հատվածում հակասեյսմիկ կարանի վերականգնում, եկեղեցիների պատերի վերին եզրամասերը ամրակայող հակասեյսմիկ գոտիների իրականացում
- Եկեղեցու սրահի ջրանթափանցությունն ապահովելու նպատակով ծածկի ամբողջկան վերականգնում, քայքայված հատվածների, ինչպես նաև 1980-ական թթ աշխատանքների ընթացքում անորակ իրականացված սալվածքների վերաշարում
- Սուրբ Պողոս Պետրոս եկեղեցու համար նախագծվել են նոր ջահ, որն իր չափսերով և հորինվածքով ավելի ներդաշնակ է եկեղեցու ներքին սրահին, հյուսիսային պատին կից նոր մկրտարան, ինչպես նաև նախատեսվում են գլխավոր խորանի նոր վարագույր և նստարաններ, որոնց լուծումներում օգտագործված են հայ ճարտարապետությանը և կիրառական արվեստին բնորոշ օրնամենտալ տարրեր
- Նախատեսվում է եկեղեցու ներկայիս դուռը փոխարինել իր իսկ նախնական դռան նմանօրինակով: (Պատմական դռան բնօրինակը պահպանվում է Հայաստանի Ազգային թանգարանում)

Церковь Святых Петра и Павла Татевского монастыря
Церковь Святых Петра и Павла была построена в 895-906 годах на месте бывшей церкви Сурб Хач (Святого Креста) по инициативе епископа Иоанна III. Церковь занимает уникальное место в средневековой армянской архитектуре. Две восточные колонны поддерживающие купол церкви, посвященные апостолам Павлу и Петру, - отдельно стоящие в пространстве церкви, а две другие несущие колонны с западной стороны, включены в угловые секции приделов церкви. Такой конструктивной системы и организации внутреннего пространства мы не находим ни в одной другой армянской церкви.
Внешний вид церкви сдержанный. Орнаментированы только полукруглые верхние окончания окон, верхушки ниш и барабан. Стены церкви расписаны приглашенными в 930 году мастерами-франками. Сейчас только две небольшие части этих фресок сохранились в очень ветхом состоянии в алтарной части и на северной стене. Купол и барабан церкви полностью обрушились из-за сильного Гандзакского землетрясения 1138 года и были восстановлены архитектором Акопом Джахакетци в 1200-х годах. Второй раз церковь сильно пострадала после Зангезурского землетрясения 1931 года и оставалась полуразрушенной почти полвека. За этот период церковь была детально изучена, обмерена археологами Якобсоном, архитекторами Агавбабяном, Арзуманяном и Ананяном, под руководством которого в 1981 году был разработан проект реставрации церкви. Реставрационные работы по этому проекту были завершены в 1988 году. Для восстановления целостности церкви были проведены масштабные реставрационные работы, однако следует отметить, что и после них процесс обветшания церкви продолжился из-за некачественных строительных работ. Особую озабоченность вызывает плохое состояние перекрытий, в результате чего дождевая вода просачивается в церковный зал.
Основываясь на исторических источниках, архивных материалах о церкви Святого Павла Петра, а также на подробных исследованиях на месте, проект реставрации, разработанный в 2014-2016 гг. включает ряд предложений, в частности:
• С целью обеспечить влагонепроницаемость фундамента церкви, организация отвода дождевых вод с прилежащей к церкви территории путем изменения отметки грунта, осущвствления каменных отмостков по периметру церкви и местного дренажа с северо-западной стороны церкви
• Укрепление фундамента церкви, соединение оснований отдельно стоящих восточных колонн
• Восстановление сейсмического шва в зоне соприкосновения церквей Св. Погоса Петроса и Св. Григория Просветителя, осуществление сейсмических поясов, укрепляющих верхние края соприкосновения стен церквей
• Полная реставрация кровли для обеспечения водопроницаемости церковного зала, замена и новая кладка обветшавших поврежденных участков, а также некачественно выполненного покрытия 1980 –ых гг
• Для церкви Св. Погоса Петроса спроектирована новая люстра, по размерам и композиции более гармоничная с интерьером церкви, новая купель, примыкающая к северной стене, а также новый занавес главного алтаря и скамьи, в решениях из которых использованы характерные для армянской архитектуры и прикладного искусства орнаментальные элементы
• Предусматривается заменить нынешнюю дверь церкви на копию ее оригинальной двери. (Оригинал исторической двери хранится в Национальном музее Армении)