Տաթևի վանական համալիրի տարածքի կազմակերպման և բարեկարգման նախագիծ
Նախագծի մշակմանը նախորդել են տարածքի հնագիտական, երկրաֆիզիկական և երկրաբանական հետազոտություններ: Տարածքն ունի մոտ 5 հա մակերես և գտնվում է վանական համալիրի պահպանման գոտում: Բարեկարգման համար առաջնային է համարվել վանքի Գլխավոր և Հյուսիսային մուտքերից դեպի Սուրբ Պողոս Պետրոս և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցիներին մոտենալու ավանդական ուղղությունը պահպանելը: Հետիոտնի ճանապարհների գերակշիռ մասը նախագծված է այնպես, որ խիստ անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր լինի դրանք օգտագործել որպես կարևոր կառույցներին մեքենաների մոտեցման ճանապարհներ: Հետիոտնի հիմնական ճանապարհները զուգակցվում են հաշմանդամների սայլակների տեղաշարժման ուղիներին:
Արևելյան պարսպապատի հարևանությամբ, բնակելի խցերին հարող տարածքի վրա կազմակերպվել է մեծաթիվ խաչքարերի և կառույցների քանդակազարդ բեկորների ցուցադրման հարթակներ: Այս հատվածն իր բնույթով նախատեսված է որպես հանգստի և ցուցադրման տարածք`հիմք ընդունելով այն փաստը, որ ըստ արխիվային փաստաթղթերի, այստեղ նախկինում եղել է հանգստի գոտի վանականների, դպրատան աշակերտների և այցելուների համար: Այս տարածքն անցուղիով բաժանված է երկու մասի, որոնցից մեկը, եռանկյունաձևը, գտնվում է Սուրբ Պողոս Պետրոս եկեղեցուն մոտ, իսկ մյուսը, սեղանաձևը հարում է բնակելի խցերին: Եռանկյունաձև հատվածում տեղադրված են վանքի խաչքարերի մի մասը պարզ բազալտե պատվանդանների վրա: Խաչքարերի խմբերը տեղադրված են այնպես, որ վանքի բակի տարածքի կարևորագույն դիտակետերից ընկալվեն իրենց հորինվածքային առավել շահեկան կերպով:
Բնակելի խցերին հարակից սեղանաձև հատվածը մշակված է այգեպուրակային սկզբունքով: Այս տարածքում նախատեսված են ռելիեֆի ուղղությամբ կազմակերպված հետիոտն անցուղիներ, որոնք տարածքը բաժանում են 4 ` իրարից 40-50սմ բարձրությամբ հենապատերով բաժանված մասերի: Մի քանի պարզ ուղղանկյուն բազալտե նստարաններ ներգծված են հենապատերի հորինվածքի մեջ: Այս տարածքի հորինվածքային կենտրոնում տեղադրված է խաչքարերի ցուցադրման ևս մեկ հարթակ` 6 խաչքարերով և երկու փոքր ջրավազաններ: Դարավանդների մշակումը նախատեսված է ցածր խոտածածկերով և թփուտներով, որոնք չեն խոչընդոտի արժեքավոր խաչքարերի ընկալումը:

Проект по организации и благоустройству территории Татевского монастыря
Разработке проекта предшествовали археологические, геофизические и геологические исследования территории. Территория площадью около 5 га находится в охранной зоне монастырского комплекса. Приоритетом при благоустройстве было сохранение традиционных направлений к церквям Св. Павла и Петра и Св. Григория Просветителя от Главного и Северного входов. Большинство пешеходных аллей спроектировано таким образом, чтобы при необходимости их можно было использовать в качестве подъездных путей к важным сооружениям. Проезды для инвалидных колясок проложены параллельно к основным пешеходным аллеям.
Рядом с восточной частью монастырской ограды на территории, прилегающей к жилым кельям, организованы площадки для экспонирования многочисленных скульптурных фрагментов разрушенных сооружений монастыря и хачкаров (крест-камень). По своему характеру эта часть задумана как зона отдыха и экспозиции, поскольку, согласно архивным документам, раньше здесь была зона отдыха монахов, учащихся монастырской школы и паломников. Эта зона разделена аллеей на две части, одна из которых, треугольная в плане, расположена возле церкви Св. Павла и Петра, а другая, трапецевидная, примыкает к жилым кельям. В части с треугольным планом группы хачкаров размещены на базальтовых постаментах простой прямоугольной формы. Хачкары расположены таким образом, чтобы с самых важных точек зрения монастырского двора они воспринимались в наиболее выгодном композиционном образе.
Примыкающая к живым ячейкам трапецевидная часть зоны отдыха спроектирована по садово-парковому принципу. На этой территории предусмотрены пешеходные аллеи, организованные в направлении рельефа, которые разделяют территорию на 4 части, с подпорными стенами высотой 40-50 см. Несколько базальтовых скамей простой прямоугольной формы вписаны в рисунок подпорных стен. В композиционном центре этой зоны расположена еще одна экспозиционная площадка с шестью хачкарами два небольших бассейна. На террасах предусмотрены газоны с низким травяным покрытием и кустарниками, которые не помешают восприятию ценных хачкаров.